Деделшторф (германски: Dedelstorf) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Деделшторф
Шникенхајде, област во општината
Шникенхајде, област во општината
Грб на Деделшторф
Деделшторф is located in Германија
Деделшторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Ханкенсбител
Месни единици 7
Градоначалник Бернд Родевалд (независен)
Основни податоци
Површина 76,03 км2
Надм. височина 91 м
Население 1.181 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29386
Повик. бр. 05832
Местоположба на Деделшторф во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°42′0″N 10°30′0″E / 52.70000° СГШ; 10.50000° ИГД / 52.70000; 10.50000Координати: 52°42′0″N 10°30′0″E / 52.70000° СГШ; 10.50000° ИГД / 52.70000; 10.50000

ГеографијаУреди

Деделшторф се наоѓа западно од Ханкенсбител во близина на природниот парк Зидхајде.

Општински единициУреди

Општината е составена од следниве места:

  • Деделшторф
  • Алерзел
  • Ведерзел
  • Ерел
  • Репке
  • Лингведел
  • Лангведел

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди