Ханкенсбител

Ханкенсбител (германски: Hankensbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 25 километри јужно од Илцен и 30 километри северно од Гифхорн.

Ханкенсбител
Поглед на Ханкенсбител
Поглед на Ханкенсбител
Грб на Ханкенсбител
Ханкенсбител is located in Германија
Ханкенсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Ханкенсбител
Градоначалник Дирк Келнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,82 км2
Надм. височина 82 м
Население 4.538 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29386
Повик. бр. 05832
Местоположба на Ханкенсбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°44′0″N 10°36′0″E / 52.73333° СГШ; 10.60000° ИГД / 52.73333; 10.60000Координати: 52°44′0″N 10°36′0″E / 52.73333° СГШ; 10.60000° ИГД / 52.73333; 10.60000

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Ханкенсбител се наоѓа во сојузната покраина Долна Саксонија, во округот Гифхорн.

Општински единициУреди

Општината е составена од селата Алт Изенхаген, Емен и Ханкенсбител.

Соседни градовиУреди

Соседни градови на општината се Витинген, Илцен, Целе, Гифхорн и Волфсбург.

ИсторијаУреди

Прво споменување во документ на Ханкенсбител било во 1051 година под името Хоненгесбустеле (Honengesbuthele). Документот бил од Хајнрих III. Во тоа време саксонската династија Билунг ја поседувала областа.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди