Ној Кенигсауе — село и поранешна општина во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Ашерслебен.

Ној Кенигсауе
Градски дел во Ашерслебен
Поглед кон Ној Кенигсауе
Поглед кон Ној Кенигсауе
Поглед кон Ној Кенигсауе
Ној Кенигсауе во рамките на Германија
Ној Кенигсауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Ашерслебен
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 118 м
Население 344  (31 декември 2006)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06449
Повик. бр. 034741
Координати 51°49′55″N 11°24′6″E / 51.83194° СГШ; 11.40167° ИГД / 51.83194; 11.40167