Нојштат во Холштајн

Нојштат во Холштајн (германски: Neustadt in Holstein) — град во округот Источен Холштајн, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на Либечкиот Залив (Балтичко Море), околу 30 километри североисточно од Либек и 50 километри југоисточно од Кил.

Нојштат
Градскиот плоштад во Нојштат
Градскиот плоштад во Нојштат
Грб на Нојштат
Нојштат во Холштајн is located in Германија
Нојштат во Холштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Тордис Бачајдер (СДП)
Основни податоци
Површина 19,74 км2
Надм. височина 16 м
Население 15.043 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 762 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23730
Повик. бр. 04561
Портал www.neustadt-holstein.de
Местоположба на градот Нојштат во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°6′26″N 10°48′57″E / 54.10722° N; 10.81583° E / 54.10722; 10.81583Координати: 54°6′26″N 10°48′57″E / 54.10722° N; 10.81583° E / 54.10722; 10.81583

ИсторијаУреди

Во текот на Втората светска војна, подкамп до број 1049 на концентрацискиот камп Нојенгаме се наоѓал во градот.[2]

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)
  2. Anlage zu § 1: Verzeichnis der Konzentrationslager und ihrer Außenkommandos gemäß § 42 Abs. 2 BEG (германски), Сојузно министерство за правда, 1967, Посетено на 4 јуни 2009

Надвофрешни врскиУреди