Нојгатерслебен (германски: Neugattersleben) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Нинбург.

Нојгатерслебен
Градски дел во Нинбург
Замок во Нојгатерслебен
Замок во Нојгатерслебен
Замок во Нојгатерслебен
Нојгатерслебен во рамките на Германија
Нојгатерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Нинбург
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 74 м
Население 909  (31 декември 2006)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06429
Повик. бр. 034721
Портал www.neugattersleben.de
Местоположбата на Нојгатерслебен во рамките на Залцландкрајс
Местоположбата на Нојгатерслебен во рамките на Залцландкрајс
Местоположбата на Нојгатерслебен во рамките на Залцландкрајс
Координати 51°51′0″N 11°41′59″E / 51.85000° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.85000; 11.69972Координати: 51°51′0″N 11°41′59″E / 51.85000° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.85000; 11.69972