Отвори го главното мени


Новосибирск (до 1925: Новониколаевск) e град во Русија, административен центар на Новосибирска област и на Сибирскиот федерален округ. Се наоѓа на Приобското плато, кај долината на река Об. Населението на градот според пописот од 2005 година е 1 425 600 жители во градот, 1 660 000 жители заедно со околината. Новосибирск е на трето место по големина во Русија веднаш по Москва и Санкт Петербург. Плоштината на градот е 500 км². Новосибирск е разделен на 10 административни региони.

Новосибирск
Novosibirsk view.jpg
Официјално знаме на Новосибирск
Знаме
Официјален грб на Новосибирск
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Новосибирск
Координати

Erioll world.svg 55°01′″N, 82°56′″E

Општи податоци
Име
- други имиња

Новосибирск
Новониколаевск
руски: Новосибирск
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Владимир Городецкиј
Географија
Население

ДемографијаУреди

 
Соборниот храм Александар Невски

Според пописот од 2010 година, населението во градот изнесува 1,473,754 жители.[1]

Најголем дел од населението се Руси, Германци, Украинци, Татари, Евреи, и Белоруси.[2]НаводиУреди

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. конс. June 29, 2012. 
  2. Официальный сайт города Новосибирска:. English.novo-sibirsk.ru. Retrieved on 2013-08-16.