Новосибирск (до 1925: Новониколаевск) e град во Русија, административен центар на Новосибирска област и на Сибирскиот федерален округ. Се наоѓа на Приобското плато, кај долината на река Об. Населението на градот според пописот од 2005 година е 1 425 600 жители во градот, 1 660 000 жители заедно со околината. Новосибирск е на трето место по големина во Русија веднаш по Москва и Санкт Петербург. Плоштината на градот е 500 км2. Новосибирск е разделен на 10 административни региони.

Новосибирск
Новосибирск
Град[1]
FlagCoat of arms
Химна: none[2]
ДржаваРусија
Федерален субјектНовосибирска област[3]
Основан во1893[4]
Градски статус одПредлошка:OldStyleDateDY[5]
Управа
 • ОрганCouncil of Deputies[6]
 • Градоначалник[6]Анатолиј Локот[7]
Површина[8]
 • Вкупна502,7 км2 (1,941 ми2)
Надм. вис.&10000000000000150000000150 м
Население (попис 2010)[9]
 • Вкупно1.473.754
 • проц. од (2018)[10]1.612.833 (+9,4%)
 • Ранг3ет во 2010
 • Густина290/км2 (760/ми2)
 • Седиште наNovosibirsk Oblast[3], City of Novosibirsk[11]
 • Градски округНовосибирски градски округ[12]
 • Седиште наCity of Novosibirsk[13], Novosibirsky Municipal District[14]
Часовен појасUTC+07:00 Уреди википодатоци[15] (UTC+7)
Поштенски бр.[16]
Повик. број.+7 383[17]
Ден на градотПоследната недела од јуни[18]
Мреж. местоnovo-sibirsk.ru

Градски реони уреди

Демографија уреди

 
Соборниот храм Александар Невски

Според пописот од 2010 година, населението во градот изнесува 1,473,754 жители.[9]

Најголем дел од населението се Руси, Германци, Украинци, Татари, Евреи, и Белоруси.[19]Наводи уреди

 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име OKATO1.
 2. Article 5 of the Charter of Novosibirsk lists a flag and a coat of arms but not an anthem among the symbols of the city.
 3. 3,0 3,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име OblastAdmCtr.
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Established.
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Names.
 6. 6,0 6,1 Charter of Novosibirsk, Article 27
 7. Official website of Novosibirsk. Anatoly Yevgenyevich Lokot Архивирано на 27 август 2009 г., Mayor of Novosibirsk (на руски)
 8. Official website of Novosibirsk. General Information Архивирано на 22 октомври 2015 г. (на руски)
 9. 9,0 9,1 Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
 10. http://www.gks.ru/free_doc/doc_2018/bul_dr/mun_obr2018.rar; датум на архивирање: 26 јули 2018; датум на проверка: 25 јули 2018; архивска URL: https://web.archive.org/web/20180726010024/http://www.gks.ru/free_doc/doc_2018/bul_dr/mun_obr2018.rar.
 11. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име OKATO2.
 12. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NovosibirskO_mun.
 13. Предлошка:OKTMO reference
 14. Law On the Administrative Centers of the Municipal Districts and Rural Settlements of Novosibirsk Oblast
 15. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
 16. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)
 17. „International Dialing Codes - how to call from Hong Kong – Hong Kong to Russia – Novosibirsk – Novosibirsk“. Timeanddate.com. Посетено на December 15, 2021.
 18. Charter of Novosibirsk, Article 1
 19. Официальный сайт города Новосибирска: Архивирано на 20 мај 2013 г.. English.novo-sibirsk.ru. Посетено на 2013-08-16.