Нинштет (Саксонија-Анхалт)

дел од Алштет

Нинштет — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.

Нинштет
Градски дел во Алштет
Црквата во Нинштет
Црквата во Нинштет
Нинштет (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Нинштет (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 160 м
Население 409  (31 декември 2006)
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06542
Повик. бр. 034652
Портал www.allstedt-kaltenborn.de
Координати 51°25′59″N 11°24′0″E / 51.43306° СГШ; 11.40000° ИГД / 51.43306; 11.40000Координати: 51°25′59″N 11°24′0″E / 51.43306° СГШ; 11.40000° ИГД / 51.43306; 11.40000

Најраните докази за селото се забележани во 899, кои се однесуваат за Ninstat, како што тогаш се нарекувало селото.

Дом е на двајца мажи со „светското најдолго семејно дрво“[1]. Манфред Хухтхаузен, наставник и Уве Ланге, геометар, обајцата имаат иста ретка ДНК-нишка, која е најдена во скелетскиот материјал на човек чии коску биле пронајдени во пештера близу Лихтенштајн (Харц), кои потекнуваат од околу 1000 п.н.е..

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди