Николица (Могорче)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Кошари

Карта

Местоположба 41°31′50″N 20°37′23″E / 41.53056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.53056; 20.62306
Основни податоци
Место Могорче
Општина Дебар
Тип

 населба  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Кошариархеолошко наоѓалиште во дебарското село Могорче. Претставува средновековна населба и некропола. Се наоѓа на источниот раб на селото, на блага падина со насоченост север-југ, каде се гледаат ѕидови од објекти од кршен камен и варов малтер. Во непосредната близина има гробови со конструкција од големи камени плочи, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069