Николинско Маало (Метежево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Николинско Маало


Местоположба 42°16′54″N 22°13′40″E / 42.28167° СГШ; 22.22778° ИГД / 42.28167; 22.22778
Основни податоци
Место Метежево
Општина Крива Паланка
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Николинско Маалоархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Метежево. Претставува средновековна некропола. На благите тераси што се спуштаат од шилески рид се откриени гробови од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069