Никола М. Николовски

Никола М. Николовски ( 1927 во Скопје17 април 1945 во Хрватска) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис

уреди

Потекнувал од сиромашно градско семејство. Завршил основно училиште и го продолжил своето образование во средно училиште. Поради војната го прекинал учењето. Во септември 1944 година стапил во Четиринаесеттата македонска ударна бригада. Со неа учествувал во борбите за конечното ослободување на повеќе места во Македонија, како и во ликвидирањето на балистичките банди. Oткако била ослободена Македонија со XV корпус учествувал во борбите за ослободување на неослободените краишта на Југославија. Бил учесник во големите борби на Сремскиот фронт. При еден јуриш, на 14 април 1945 година, бил тешко ранет. Другарите успеале да го извлечат и да го префрлат на лечење во болница, но по три дена починал од последиците на добиените рани.[1]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 107. На |first= му недостасува |last= (help)