Нидереблинген

Нидереблинген — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.

Нидереблинген
Градски дел во Алштет
Нидереблинген is located in Германија
Нидереблинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 131 м
Население 453  (31 декември 2006)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06542
Повик. бр. 034652
Портал www.allstedt-kaltenborn.de
Координати 51°25′59″N 11°19′59″E / 51.43306° СГШ; 11.33306° ИГД / 51.43306; 11.33306Координати: 51°25′59″N 11°19′59″E / 51.43306° СГШ; 11.33306° ИГД / 51.43306; 11.33306