Небра (Унштрут)

Небра (Унштрут) (германски: Nebra (Unstrut) или само Небра) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Унштрут.

Небра (Унштрут)
Поглед кон Небра
Поглед кон Небра
Грб на Небра (Унштрут)
Небра (Унштрут) во рамките на Германија
Небра (Унштрут)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Унштрутал
Градоначалник Герхард Хилдебрант (ДХС)
Основни податоци
Површина 25 км2
Надм. височина 50 м
Население 3.044 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06642
Повик. бр. 034461
Портал www.stadt-nebra.de
Местоположба на градот Небра (Унштрут) во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°17′N 11°34′E / 51.283° СГШ; 11.567° ИГД / 51.283; 11.567Координати: 51°17′N 11°34′E / 51.283° СГШ; 11.567° ИГД / 51.283; 11.567
Поглед на Небра, кога се стои на Виценбург.

Најстарите историски документи го споменуваат Небра во 876. Градски привилегии добил во 12. век. Замокот Небра бил изграден во 1540.

Градот е можеби најпознат по Небранскиот небесен диск, кој бил пронајден во близина на градот во 1999. Станале јавни во 2002, кога пронаоѓачите се обиделе да го продадат и биле приведени.

Небра денес е позната по архивот на Кортс-Малер и музејот, кој ја прикажува историјата на небесниот диск.

Познати жителиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)