Нандор Хидегкути

Нандор Хидекути (3 март 1922 - 14 февруари 2002) бил унгарски фудбалер и менаџер. Тој играл како напаѓач или напаѓачки играч од средниот ред и ја поминал поголемиот дел од својата кариера во МТК Унгарија ФК . Во текот на 1950-те, тој исто така бил клучен член на Унгарскиот национален тим познат како Златен тим . Во 1953 година, играјќи како длабоко во центарот на нападот, тој постигнал хет-трик за Унгарија со кој ја совладал Англија со 6-3 на стадионот на Вембли . Хидекути успеал да ја дистрибуира топката до другите напаѓачи и предизвикал значителна конфузија во одбраната. Ова било иновација во тоа време и револуција на начинот на кој се играла играта.

Хидегкути умрел на 14 февруари 2002 година откако страдал од проблеми со срцето и белите дробови некое време пред неговата смрт. МТК Унгарија ФК го преименувал нивниот стадион во „Стадион Хидекути Нандор“ во негова чест.

Клубска кариераУреди

Хидегкути ја започна својата кариера во ФК Електромош и Херминазеи .


Хидекути почнал да игра за МТК во 1947 година. Во 1949 година, кога Унгарија станала комунистичка држава , МТК бил преземена од тајната полиција,, а потоа клубот го променил своето име неколку пати. Првично тие станале Текстил ШЕ , потоа Башќа ШЕ , потоа Вереш Лобого ШЕ , а потоа конечно се вратил во МТК. И покрај ваквите превирања, 1950-тите години се покажале како успешна ера за клубот, а додека во МТК Хидекути, заедно со Петер Палоташ и тренерот Маргон Букови , биле пионери во длабоката позиција во центарот-напред . Со тимот во кој исто така се вклучиле Михај Лантош и Јожеф Закариаш , МТК и Хидекути освоиле три унгарски лигашки титули, а унгарскиот првенство и купот „Митропа“ . Во 1955 година, како Вереш Лобого ШЕ , тие исто така играле во првиот Европски куп . Хидегкути постигнал два гола кога го победиле РСЦ Андерлехт 10-4 во првиот круг.

Менаџерска кариераУреди

Како менаџер Хидекути тренирал клубови во Унгарија, Италија, Полска и Египет. Во 1961 година тој ја предводел ФК Фиорентина до победа во првиот Куп на Куп на Победници на Купот , победувајќи ги Ренџерс 4-1 во финалето . Со Ѓер ЕТО тој ја освоил унгарската лига во 1963 година, а потоа ги однел во полуфиналето од Европскиот куп во 1964-65 година, каде што изгубиле од Бенфика . Во Египет, Хидегкути го тренирал Ал Ахли , воведувајќи формација 5-3-2 .

За неговото однесување како играч и тренер, му била доделена наградата ФИФА за фер игра од 1993 година .

ПочестиУреди

Олимписки медал рекорд
Претставува     Унгарија
Машки фудбал
  1952 Хелсинки Тимски натпревар

ИграчУреди

МеѓународенУреди

  Унгарија

КлубУреди

МТК Унгарија
  • Унгарски шампиони : 1951, 1953, 1958
  • Унгарски куп : 1952
  • Митропа Куп : 1955 година

ИндивидуалноУреди

  • Играч на годината на Унгарската фудбалска федерација : 1953 [1]
  • Фудбалски тим на Светското првенство во фудбал : 1954

МенаџерУреди

ACF Fiorentina
  • Европски Куп на Победнички Куп : 1961
Гиори ЕТО ФК
Ал-Али [2] [3]

НаводиУреди

  1. "Hungarian football players of the Year". Посетено на 24 September 2015.
  2. "كيف تبني فريقاً للأهلي ؟ حقائق وتاريخ.. هيديكوتي وتلامذة أصبحوا أساتذة – الأهلي.كوم".
  3. "إنفوجرافيك.. هيديكوتي.. صانع الذهب في الأهلي".

ИзвориУреди

  • Зад завесата - Патувања во Источна Европа Фудбал : Џонатан Вилсон (2006)

Надворешни врскиУреди