Премиер лига на Египет

Премиер лига на Египет е професионална лига на египетските фудбалски клубови и претставува највисоко ниво на египетскиот лигашки фудбал. Лигата е составена од 18 клубови кој меѓу себе се натпреваруваат во 34 лигашки кола по системот секој против секого во два натпревари еден на домашен терен и еден во гости.

Премиер лига на Египет
Egyptian Premier League logo.png
ЗемјаЕгипет Египет
КонфедерацијаКАФ
Основана1948
Број на клубови18
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воВтора Дивизија на Египет
(втора лига)
Домашен купКуп на Египет
Актуелен шампионАл Ахли Ал Ахли (39-та титула)
(2016–17)
Најмногу титулиАл Ахли Ал Ахли (39)
Вебсајтwww.efa.eg
Премиер лига на Египет 2017-2018

Актуелен шампион е Ал Ахли, а тоа воедно е и екипата со најголем број на титули вкупно 39.

Формат на натпреварување и спонзорствоУреди

НатпреварувањеУреди

Во Премиер лигата на Египет се натпреваруваат 18 клубови. Сезоната трае од август до мај. Во текот на сезоната, секој клуб игра двапати со другите клубови, еднаш на нивниот домашен стадион и еднаш на оние на нивните противници, што вкупно прави 34 натпревари. Екипите добиваат три бода за победа и еден бод за нерешено. Не се доделуваат бодови за пораз. Тимовите се рангираат според вкупниот број освоени бодови, потоа директните соочувања, потоа гол-разликата, и на крајот по бројот на постигнати голови. На крајот од секоја сезона, клубот со најмногу бодови е крунисан за шампион. Ако бодовите се еднакви, директните соочувања, гол-разликата, и бројот на постигнати голови го одредуваат победникот. Трите екипи кој се најниско рангирани испаѓаат во Втората лига, а првите три екипи од трите групи во втората лигата, заедно, добиваат промоција на нивното место.

СпонзорствоУреди

  • 2005–2007: Водафон Премиер лига на Египет.
  • 2007–2011: Етисалат Премиер лига на Египет.
  • 2011–2014: Водафон Премиер лига на Египет.
  • 2014–денес: Презентејшн Премиер лига на Египет.

ЕкипиУреди

Екипи во сезоната 2017-2018Уреди

Местоположба на екипите учесници во Премиер лигата на Египет во сезоната 2017–2018

ШампиониУреди

Титули по клубовиУреди

Екипа Титули Години
  Ал Ахли
39
1948–1949, 1949–1950, 1950–1951, 1952–1953, 1953–1954, 1955–1956, 1956–1957, 1957–1958, 1958–1959, 1960–1961, 1961–1962, 1974–1975, 1975–1976, 1976–1977, 1978–1979, 1979–1980, 1980–1981, 1981–1982, 1984–1985, 1985–1986, 1986–1987, 1988–1989, 1993–1994, 1994–1995, 1995–1996, 1996–1997, 1997–1998, 1998–1999, 1999–2000, 2004–2005, 2005–2006, 2006–2007, 2007–2008, 2008–2009, 2009–2010, 2010–2011, 2013–2014, 2015–2016, 2016–2017
  Замалек
12
1959–1960, 1963–1964, 1964–1965, 1977–1978, 1983–1984, 1987–1988, 1991–1992, 1992–1993, 2000–2001, 2002–2003, 2003–2004, 2014–2015
  Исмаили
3
1966–1967, 1990–1991, 2001–2002
  Терсана
1
1962-1963
  Газл Ел-Махала
1
1972–1973
  Ел Олимпи
1
1965–1966
  Ел Мокавлон
1
1982–1983

Двојна крунаУреди

Следните тимови ја освоиле двојната круна, односно го освоиле првенството и Купот на Египет во истата сезона:

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди