Надја Матеева Ножарова[1] (бугарски: Надя Матеева Ножарова) позната и како грофица Надја де Наваро Фарбер (21 ноември 1916 - 18 април 2014) — бугарска пејачка на оперети и глумица,[2][3] американски претприемач, филантроп и шпанска грофица.[4]

Надја Ножарова
Надја Ножарова, слика од 1942 година.
Роден(а)Надја Матеева Ножарова
21 ноември 1916(1916-11-21)
Плевен, Бугарија
Починал(а)18 април 2014(2014-04-18) (возр. 97)
Лонг Ајленд, Њујорк, САД
Националностбугарска
Занимањепејачка, глумица, претприемач, филатропист
СопружникАнгел Сладкаров (1936-1940)
Грофот де Наваро (1940-1949)
Сид Фарбер (1953-1985)
Јуриј Фарбер (1985-2014)

Животопис

уреди

Кариера

уреди

Ножарова е родена во Плевен на 21 ноември 1916 година. Татко ѝ бил трговец на електрични материјали. Студирала на Американското училиште за девојчиња во Ловеч пред да се врати во Плевен. Во 1934 година таа ја започна својата кариера во оперетскиот театар "Ангел Сладкаров" со кој таа патувала низ Бугарија. По распуштањето на театарската група, таа играше во театрите "Одеон", "Бугарија" и "Корпоративен театар". Таа се пресели во Германија, каде што студирала "Пеење". Откако таа се врати во Бугарија, таа го снима филмот "Изпитание" во 1942 година.[5]

Починала на 18 април 2014 година во Лонг Ајленд, Њујорк.

Семејство

уреди

Таа ја започна нејзината кариера во оперетскиот театар "Ангел Сладкаров" во 1936 година и неколку дена подоцна стапи во брак со Ангел Сладкаров во Тројанскиот манастир. Во 1940 година тие се развеле[6] и таа стапи во брак со шпанскипт гроф де Наваро, дипломат во Ватикан, од кој таа ја доби титулата "грофица". Тие живееле во Монте Карло.

Откако нејзиниот сопруг почина во 1949 година, таа се пресели во САД и во 1953 година се омажила за Сид Фарбер, кој бил сопственик на зграда и компанија за недвижен имот. По неговата смрт во 1985 таа доби голем имот и се омажи за Јуриј Фарбер.

Филантропија

уреди

Во САД таа поддржуваше неколку организации за помош на еврејските и венецуелските имигранти: Црвениот крст во Монако, Американската болница во Париз и болницата Принцеза Грејс во Монако.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. ((bg)) Животът на контеса Надя Фарбер от Плевен. // offnews.bg, 29 април 2014 година. Посетен на 8 март 2015 година.
  2. ((bg)) Бончев, Марин. Надя Ножарова – актриса или жертва. // в. "24 часа", 07.04.2009. Посетен на 8 март 2015 година.
  3. ((bg)) Коларова, Диана. Надя Ножарова, графиня дьо Наваро. // dianakolarova.blogspot.com, 14 октомври 2010. Посетен на 8 март 2015 година.
  4. ((en)) Во Меморијата на Грофицата Nadia де Наваро-Farber. // dignitymemorial.com. Посетен на 8 март 2015 година.
  5. ((bg)) In memoriam Надя Ножарова (графиня Надя де Наваро Фарбър) (1918-2014). // Българска национална филмотека. Посетен на 8 март 2015 година.
  6. ((bg)) Ценкова, Искра. Нещо за очите, нещо за ушите, та и за сърцето.... // сп. "Тема". Посетен на 8 март 2015 година.