Набро (вулкан)

(Пренасочено од Набро)

Набростратовулкан во јужниот дел на Црвено Море во Еритреја. Тој се наоѓа на југоисточниот крај на Данакилските Алпи во Данакилската Пустина[3]. Пред ерупцијата во 2011 година, вулканот се сметал за исчезнат.

Набро
Највисока точка
Надм. вис.2218 м [1]
Координати13°22′ N; 41°42′ E / 13.37° СГШ; 41.70° ИГД / 13.37; 41.70Координати: 13°22′ N; 41°42′ E / 13.37° СГШ; 41.70° ИГД / 13.37; 41.70[1]
Географија
Набро на карта

Карта

МестоРегион Црвено Море - југ, Еритреја
Геологија
Видстратовулкан
Последен избув2011 до 2012[2]

Геологија уреди

Како дел од падината Афар, вулканот Набро е еден од многуте вулкански комплекси од купи во североисточниот дел на Источноафриканскиот Расед. Двојните купи најверојатно се формирале за време на ерупција од околу 20 до 100 кубни километри, кои се состоеле од игнимбрит, иако датумот на нивното формирање е непознат. Субареалниот волумен на вулканскиот материјал во рамките на Набровскиот вулкански опсег е веројатно по редослед од 550 км3[4].

Ерупции уреди

2011 уреди

Иако не поминал преку историски ерупции[5], вулканот Набро избувнал кратко по полноќ по месно време на 13 јуни 2011 година, по серија земјотреси до магнитуда од 5,7 степени во пограничниот регион Еритреја и Етиопија[5]. Пепелта била забележана на сателит кој се движел на запад-северозапад по должината на границата, и се протегал на околу 50 километри широчина и неколку стотици километри низ часовите веднаш по пријавената ерупција, а наводно достигнал височина до 15 километри[5].

На 13 јуни, Државната секретарка на САД, Хилари Клинтон, морала да го прекине патувањето во Етиопија поради облакот од пепел и кој движејќи се кон запад требал да влезе во атмосферата на земји како што се Египет, Јемен, Израел, Ирак, Јордан, Судан, Сомалија, Џибути и Саудиска Арабија.[6][7]

Облакот од пепел започнал да го нарушува воздушниот сообраќај, па поради тоа летовите на Емирејтс со седиште во ОАЕ биле откажани, заедно со летовите на Саудиска Арабија ерлајнс[8][9]. Меѓународниот аеродром Луксор во Луксор во Египет бил ставен на вонредна состојба[10].

2012 уреди

MODVOLC забележал на 9 април 2012 година дека е откриена топлинска аномалија на Набро и дека таквите аномалии биле откриени во текот на март. Активноста била фокусирана на ѕидот на северната купа со непознати податоци, но activolcans.info забележал дека може да се образува лавино езеро.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Nabro“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. Посетено на 2007-04-04. (англиски)
  2. Dunphy, Mark (June 13, 2011). „Ash Cloud Spreads From Erupting Nabro Volcano In Eritrea“. Irish Weather Online. Архивирано од изворникот на 2011-06-14. Посетено на June 13, 2011.
  3. „Nabro, Eritrea“. www.vulkaner.no. Посетено на 17 January 2017.
  4. Wiart, Pierre; Clive Oppenheimer (25 May 2004). „Large magnitude silicic volcanism in north Afar: the Nabro Volcanic Range and Ma'alalta volcano“. Bulletin of Volcanology. 67 (2): 99–115. Bibcode:2005BVol...67...99W. doi:10.1007/s00445-004-0362-x. Посетено на 13 June 2011.[мртва врска]
  5. 5,0 5,1 5,2 "Eruption at Nabro Volcano, Eritrea", NASA Earth Observatory. June 13, 2011. Accessed June 13, 2011
  6. "Volcano Eruption in Eritrea cuts short Hillary Clinton visit", The Telegraph. June 13, 2011. Accessed June 13, 2011
  7. "Ash Cloud Spreads From Erupting Nabro Volcano In Eritrea" Архивирано на 14 јуни 2011 г., Mark Dunphy. Irish Weather Online. June 13, 2011. Accessed June 13, 2011
  8. "Emirates flights to Africa disrupted", Dubai Chronicle. June 14, 2011. Accessed June 14, 2011
  9. "Saudi Airlines reschedules flights to Africa due to ash cloud" Архивирано на 16 јуни 2011 г., AME Info. June 15, 2011. Accessed June 15, 2011
  10. "Luxor airport prepares for Eritrean volcanic ash cloud", Al-Masry Al-Youm. June 14, 2011. Accessed June 15, 2011

Надворешни врски уреди