Мухелн (германски: Mucheln) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Мухелн
Грб на Мухелн
Мухелн во рамките на Германија
Мухелн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Зелент/Шлезен
Градоначалник Вилхелм Берн (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,28 км2
Надм. височина 40 м
Население 570 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24238
Повик. бр. 04383
Портал www.amt-selent-
schlesen.de
Местоположба на Мухелн во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°15′N 10°25′E / 54.250° СГШ; 10.417° ИГД / 54.250; 10.417

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)