Моника Зајкова (р. 21 февруари 1991, Скопје) — македонска пратеничка во Собрание на Република Македонија и претседателка на Либерално-демократска партија.

Моника Зајкова
Пратеничка во Собрание на Република Македонија
На должноста
Стапил
2020
Претседател Стево Пендаровски
Гордана Сиљановска-Давкова
Премиер Зоран Заев
Христијан Мицкоски
Претседателка на Либерално-демократска партија
На должноста
Стапил
20 ноември 2022
Претходник Горан Милевски
Лични податоци
Роден(а) 21 февруари 1991(1991-02-21)(33 г.)
Скопје, Македонија, СФРЈ
Националност Македонка
Партија ЛДП
Занимање Магистер по правни науки
Портал www.ldp.mk

Биографија

уреди

Зајкова, е родена во Скопје на 21 февруари 1991 година. Во 2016 година, завршила како магистер по правни науки, во областа на граѓанското право на Факуктетот за правни науки при ФОН Универзитет, во 2017 година, положила правосуден испит. Во 2020 година, таа била избрана за пратеничка во Собрание на Република Македонија, од страна на ЛДП.

Во 2022 година, таа била избрана за претседателка на Либерално-демократска партија.

Наводи

уреди