Мителхаузен

Мителхаузен — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.

Мителхаузен
Градски дел во Алштет
Мителхаузен is located in Германија
Мителхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 149 м
Население 590  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06542
Повик. бр. 034652
Портал www.allstedt-kaltenborn.de
Координати 51°25′59″N 11°28′0″E / 51.43306° СГШ; 11.46667° ИГД / 51.43306; 11.46667Координати: 51°25′59″N 11°28′0″E / 51.43306° СГШ; 11.46667° ИГД / 51.43306; 11.46667