Мечово

град во Епир, Грција

Мечово (грчки: Μέτσοβο; влашки: Aminciu) — град во областа Епир високо на планините Пинд во Северна Грција, помеѓу Јанина на север, и Метеора на југ. Најголемиот центар на Власите во Грција, Мечово е сместен близу до грчкиот национален пат GR-6 (Јанина-Трикала), исто така и до автопатот „Егнатија“ (А2).

Мечово
Μέτσοβο,Aminciu
Панорама на Мечово
Панорама на Мечово
Мечово is located in Грција
Мечово
Мечово
Местоположба во областа
2011 Dimos Metsovou.png
Координати: 39°46′N 21°11′E / 39.767° СГШ; 21.183° ИГД / 39.767; 21.183
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругЈанина
Површина
 • Општина366,8 км2 (1,416 ми2)
 • Општ. един.177,7 км2 (686 ми2)
Надм. вис.&100000000000011600000001.160 м
Население (2011)[1]
 • Општ.6.196
 • Општ. густина1,7/км2 (4,4/ми2)
 • Општ. един.3.469
 • Општ. един. густина2,0/км2 (5,1/ми2)
Заедница
 • Население2503
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.442 00
Повик. бр.26560
Рег. таб.ΙΝ
Мреж. местоmetsovo.gr/site/
Панорама на селото Мечово. 1899 година. Фотографија од браќа Манаки (оштетена плоча)

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Предлошка:Мечово