Мехомија (општина)

општина во Пиринска Македонија

Општина Мехомија (офиц. Општина Разлог, бугарски: Община Разлог) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Мехомија (од 1925 г. офиц. Разлог[1]). Општината има 8 населени места со вкупно население од 21.495 жители (2015).

Општина Мехомија
Община Разлог
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Razlog Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеМехомија (Разлог)
Управа
 • ГрадоначалникКрасимир Герчев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна506,47 км2 (19,555 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно21.495
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоpetrich.egov.bg

Официјалното име на општината е во согласност преименувањето на градот Мехомија, кој го добил името по традиционалната котлинска област Разлог (Разлошко) во која е сместен.[2]

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина Мехомија со населените места

Општината има 8 населени места, од кои еден град и седум села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Указ № 86/обн. 26.03.1925 г.
  2. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.

Надворешни врскиУреди