Мајенбург

Германски град

Мајенбург (германски: Meyenburg) — град во округот Пригниц, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 23 километри северозападно од Витшток и 18 километри североисточно од Прицвалк. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Мајенбург
Замок Мајенбург
Замок Мајенбург
Замок Мајенбург
Грб на Мајенбург
Мајенбург во рамките на Германија
Мајенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Мајенбург
Градоначалник Фалко Красовски
Основни податоци
Површина 50,62 км2
Надм. височина 82 м
Население 2.111 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16945
Повик. бр. 033968
Портал www.meyenburg.de
Местоположба на градот Мајенбург во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°19′0″N 12°13′59″E / 53.31667° СГШ; 12.23306° ИГД / 53.31667; 12.23306Координати: 53°19′0″N 12°13′59″E / 53.31667° СГШ; 12.23306° ИГД / 53.31667; 12.23306

Наводи Уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски Уреди