Нова Градишка (хрватски: Nova Gradiška) — живописен град во Бродско-посавската жупанија во Хрватска, со население од 14.229 (2011)[1]. Се наоѓа во историскиот регион Славонија, близу границата со БиХ.

Нова Градишка
Nova Gradiška
Нова Градишка is located in Хрватска
Нова Градишка
Нова Градишка
Местоположба на Нова Градишка
Координати: 45°15′N 17°23′E / 45.250° СГШ; 17.383° ИГД / 45.250; 17.383
ЗемјаХрватска
ЖупанијаБродско-посавска
Управа
 • ГрадоначалникЈосип Вуковиќ
Население (2011)[1]
 • Вкупно14.229
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Нова Градишка, центарот на градот

Сообраќај уреди

Градот лежи крај најважната хрватска железница, често опслужувана од патнички возови. Близу минува и магистрала. Градскиот и приградски автобуски превоз е доста развиен.

Туризам уреди

Тука има неколку хотели и други одморалишта. Туризмот е добро развиен.

Локални електронски медиуми уреди

Локалната радиостаница е Радио Нова Градишка (RNG).

Стопанство уреди

Некогаш овој регион бил доста развиен инсутриски регион, главно во металургијата. Заради граѓанската војна индустријата пропаднала. Денес во мали делови работат фабрики за мебел и пиво. Големата иницијатива за создавање на индустриски парк е веќе успешно започната.

Личности уреди

Близу местото, рано изутрината на 16 октомври 2007 г. во сообраќајна несреќа загинал Тоше Проески, македонска и балканска мегаѕвезда на популарната музика.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на населението, домаќинствата и живеалиштата 2011:“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски уреди