Марбург-Биденкопф

Марбург-Биденкопф (герм. Marburg-Biedenkopf) — округ во западниот дел на покраината Хесен, Германија. Се граничи со окрузите Валдек-Франкенберг, Швалм-Едер, Фогелсберг, Гисен, Лана-Дил и Зиген-Витгенштајн.

Marburg-Biedenkopf
округ
Грб на Marburg-Biedenkopf
Hessen MR.png
Земја Германија
ПокраинаHesse
Адм. подр.Гисен
СедиштеМарбург
Површина
 • Вкупна1,262,55 км2 (0,48.747 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно245.903
 • Густина190,000/км2 (500,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MR
Мреж. местоmarburg-biedenkopf.de

ИсторијаУреди

Округот е создаден во 1974 г. со спојување на окрузите Марбург, Биденкопф и поранешниот урбан округ Марбург.

Збратимен е со Хантингдоншир во Англија, околијата Шарлотенбург во Берлин и Кошќежина во Полска.

ГеографијаУреди

Главна река во округот е Лана.

Населени местаУреди

Нас. места Општини
 1. Аменебург
 2. Биденкопф
 3. Ветер
 4. Гладенбах
 5. Кирххајн
 6. Марбург
 7. Нојштат
 8. Раушенберг
 9. Штаталендорф
 1. Ангелбург
 2. Бад Ендбах
 3. Брајденбах
 4. Вајмар
 5. Воратал
 6. Даутфетал
 7. Ебсдорфергрунд
 1. Келбе
 2. Лантал
 3. Лора
 4. Минхаузен
 5. Фронхаузен
 6. Штефенберг

НаводиУреди

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°47′10″ N; 8°46′19″ E / 50.786173° СГШ; 8.771918° ИГД / 50.786173; 8.771918