Зиген-Витгенштајн

Зиген-Витгенштајн
Округ
Грб на Зиген-Витгенштајн
Грб
North rhine w sw grey.png
Земја Германија
ПокраинаСеверна Рајна-Вестфалија
Адм. подр.Арнсберг
СедиштеЗиген
Површина
 • Вкупна1,131,47 км2 (0,43.686 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно276.944
 • Густина240,000/км2 (630,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SI
Мреж. местоsiegen-wittgenstein.de
Грофовија Витгенштајн
Grafschaft Wittgenstein
вазална
1174 – 1357 Недостасува слика


Грб на грофовите на Витгенштајн

Главен град Витгенштајнски замок
Уредување кнежевство
Историски период среден век
 -  Основана 1174
 -  споена со
    Сајн-Шпонхајм
 
1357 1357

Зиген-Витгенштајн (герм. Siegen-Wittgenstein) — округ во југоисточниот дел на покраината Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Се граничи со окрузите Олпе, Хохзауерланд, Валдек-Франкенберг, Марбург-Биденкопф, Лана-Дил, Вестервалд и Алтенкирхен.

ИсторијаУреди

Во 1816–1817 г. се создадени окрузите Зиген и Витгенштајн како дел од пруската покраина Вестфалија. Во 1974 истите се споени, а во 1984 е усвоено името „Зиген-Витгенштајн“.

ГеографијаУреди

Округот ги опфаќа ридовите југоисточно од Зауерланд, наречени Зигенски и Витгенштајнски крај.

Населени местаУреди

Нас. места Општини
 1. Бад Берлебург
 2. Бад Ласфе
 3. Зиген
 4. Кројцтал
 5. Нетфен
 6. Фројденберг
 7. Хилхенбах
 1. Бурбах
 2. Вилнсдорф
 3. Ернтебрик
 4. Нојнкирхен

НаводиУреди

 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 17 јуни 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°55′ N; 8°10′ E / 50.92° N; 8.17° E / 50.92; 8.17