Гисен (округ)

Гисен (герм. Gießen) — округ во средишниот дел на покраината Хесен, Германија. Се граничи со окрузите Марбург-Биденкопф, Фогелсберг, Ветерау и Лана-Дил.

Gießen
округ
Грб на Gießen
Hessen Gi.png
Земја Германија
ПокраинаHessen
Адм. подр.Гисен
СедиштеГисен
Површина
 • Вкупна854,66 км2 (32,999 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно271.667
 • Густина3,2/км2 (8,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.GI
Мреж. местоhttp://www.lkgi.de

ИсторијаУреди

Во 1821 г. војводството Хесен-Дармштат извршило преуредување на административните единици. На подрачјето на денешниот округ биле создадени окрузите Гисен и Гринберг. Во 1822 е создаден уште еден округ, Хунген. Во 1832 г. овие целини се заменети со поголеми единици, кои претставувале окрузи во денешна смисла, но сепак биле задржани двата округа (Гисен и Гринберг). Во 1837 неколку општини биле префрлени од Гринберг во Гисен, а Гинберг пак добил извесни општини од Хунген, кој повторно го добил статусот на округ во 1841.

По востанијата од 1848, окрузите се распуштени и заменети со административниот округ Гисен, но вратени по само четири години. Повојната во 1866, северозападниот дел на округот влегол во состав на Прусија. Во 1874 округот повторно се проширил.

Во 1938, округот го изгубил градот Гисен, но добил други општини.

По две мали измени во 1967 и 1971, во 1977 бил споен со окрузите Вецлар и Дил, образувајќи го Лана-Дил. Во 1979 е извршена повторна поделба, создавајќи го округот Гисен.

ГеографијаУреди

Главна река во округот е Лана, која минува низ него во правецот север-југ.

Населени местаУреди

Нас. места Општини
 1. Алендорф
 2. Гисен
 3. Гринберг
 4. Лаубах
 5. Линден
 6. Лих
 7. Лолар
 8. Полхајм
 9. Хунген
 10. Штауфенберг
 1. Бибертал
 2. Бузек
 3. Ветенберг
 4. Ланггенс
 5. Рабенау
 6. Рајскирхен
 7. Фернвалд
 8. Хојхелхајм

НаводиУреди

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди

 • Гисен - окружен портал (германски)

Координати: 50°35′ N; 8°45′ E / 50.58° СГШ; 8.75° ИГД / 50.58; 8.75