Манастирот (Грљани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастирот


Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Грљани
Тип

 базилика


Период рано христијанство
Портал „Археологија“

Манастиротархеолошко наоѓалиште во виничкото село Грљани. Претставува старохристијанска базилика. На 1 км источно од училиштето се гледаат остатоци од темели на градба со насоченост исток-запад и со апсида на источната страна. Се работи за еднокорабна црква, со четири простории од јужната страна, со приближни димензии од 38 × 20 м.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 96. ISBN 9989649286.