Македонија на Летните олимписки игри 2016

Македонија на Летните олимписки игри 2016 учествувала по шести пат како самостојна земја, ко се одржале во Рио де Жанеиро, Бразил во периодот од 5 до 21 август.

Македонија на Олимписките игри

Знаме на Република Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место (македонски) (англиски)
На ОИ Летни олимписки игри 2016 во
Натпреварувачи 6 во 4 спортови
Знаменосец Анастастија Богдановски[1]
Медали Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
0
Вкуп.
0
Олимписка историја (summary)
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012  • 2016
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни учесници (1992)

УчеснициУреди

АтлетикаУреди

Мажи
Спортист Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Ристе Пандев 100м
Жени
Спортист Дисциплина Квалификации Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Дрита Ислами 400м

СтрелаштвоУреди

Жени
Спортист Дисциплина Квалификации Финале
Поени Место Поени Место
Нина Балабан 10м воздушна пушка 407,7 42/51 Не се пласирала

ЏудоУреди

Жени
Спортист Дисциплина Прв круг Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Репесаж Финале
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Место
Катерина Николска −63кг   Катипоглу (TUR)

ПливањеУреди

Мажи
Спортист Дисциплина Квалификации Финале
Време Место Време Место
Марко Блажевски 400м мешано
Жени
Спортист Дисциплина Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Анастастија Богдановски 200м слободен стил

НаводиУреди

  1. „Anastasija Bogdanovski, Macedonian flag bearer for Rio“. ekipa.mk. 21 July 2016.