Македонија на Зимските олимписки игри 2002

настан

Македонија учествуваше на Зимките олимписки игри 2002 во Солт Лејк Сити, САД.

На игрите, македонските спортисти не освоија медал.

Учесници по спорт уреди

Спорт Мажи Жени Вкупно
Алпско скијање 1 0 1
Скијачко трчање 1 0 1
Вкупно(2) 2 0 2

  Алпско скијање уреди

Натпреварувач Дисциплина Резултати
1. трка 2. трка Вкупно Пласман
Дејан Пановски Слалом Није завршио
Велеслалом 1:20,48 (65) 1:18,30 (52) 1:38,78 52 / 57 (78)

  Скијачко трчање уреди

Име Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Време Пласман Време Пласман Време Пласман Време Заостанување Пласман
Ѓоко Динески Спринт 3:29,29 64 Не се квалификува 64 / 71
30 км 1,33:33,9 22:02:9 68 /68 (78)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди