Мавровица (Габревци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Мавровица


Местоположба 41°33′51″N 22°22′45″E / 41.56417° СГШ; 22.37917° ИГД / 41.56417; 22.37917
Основни податоци
Место Габревци
Општина Конче
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Мавровицаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Габревци. Претставува средновековна некропола. Помеѓу наоѓалиштата Илиница и Селиште, над десниот брег на Габровска Река има остатоци од гробни покривни плочи, грубо обработени.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 325, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069