Илиница (Габревци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Илиница - Еленица


Местоположба 41°33′51″N 22°22′45″E / 41.56417° СГШ; 22.37917° ИГД / 41.56417; 22.37917
Основни податоци
Место Габревци
Општина Конче
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Илиница - Еленицаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Габревци. Претставува средновековна населба.

На 1 км северозападно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси, а при обработувањето на земјиштето се наоѓани и монети. Има мали индиции и за постоење на населба од железното време.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 325, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069