Манастир (Габревци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастир


Местоположба 41°33′51″N 22°22′45″E / 41.56417° СГШ; 22.37917° ИГД / 41.56417; 22.37917
Основни податоци
Место Габревци
Општина Конче
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Габревци. Претставува могила од римското време.

На 1,5 км југоисточно од селото се наоѓа могила со пречник во основата од 25 м и височина од 5 м.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 325, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069