МРТ 2 Сат (MRT 2 Sat) — вториот сателитски канал на Македонската радио-телевизија. Почна да емитува сателитска програма во октомври 2012 година како втора сателитска програма на Македонската радио-телевизија.

MRT 2 Sat (МРТ 2 Сат)
Отпочната2012
СопственикМакедонска радио-телевизија
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикалбански
Област на емитувањецел свет
СедиштеБул. Гоце Делчев б.б., 1000 Скопје
Сестрински канал(и)МРТ 1
МРТ 2
МРТ 3
МРТ 4
МРТ 5
МРТ собраниски канал
МРТ Сат
МРТ 2 Сат
Веб-странаmrt.com.mk
Достапност
Сателитска телевизија
BulgariaSat-1
(1.9° E)
12169 V (Канал 554)
Семрежно емитување
MRT PlayГледај во живо

Историја

уреди

Од 2012 г. со започнувањето на сателитското емитување на МРТ 2 Сат се емитува програма на немнозинските заедници во Република Македонија. На него се емитува програма на албански јазик, на турски јазик, како и емисиите на српски, ромски, влашки и босански јазик. Емитува 24 часовна програма, за разлика од МТВ 2, која емитува програма од 7 часот наутро до 1:30 по полноќ. Програмата се емитува на сателитите Еутелсат и Галакси, како и во интернет понудата на канали на Т-Мобиле Македонија, Макс ТВ.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди