Лучано Леџо

сицилијански мафијаш

Лучано Леџо (итал. Luciano Leggio; 6 јануари 1925 - 15 ноември 1993) бил сицилиски мафијаш, еден од најбараните лица во Италија и инспирација за романот „Кум“, на Марио Пузо. Починал во Сардинија на возраст од 69 години.

Лучано Леџо
Лучано Леџо на суд во 1974 г.
Роден6 јануари 1925
Корлеоне, Сицилија
Починал15 ноември 1993
Нуоро, Сардинија
Обвиненијаубиство на Мишел Навара
Казнадоживотен затвор
Статуспочинал (срцев удар)
Занимањемафијаш