Лутербек (германски: Lutterbek) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Лутербек
Грб на Лутербек
Лутербек is located in Германија
Лутербек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Ханс Мец (ДХС)
Основни податоци
Површина 3,23 км2
Надм. височина 9 м
Население 356 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24235
Повик. бр. 04343
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Лутербек во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°23′N 10°16′E / 54.383° N; 10.267° E / 54.383; 10.267Координати: 54°23′N 10°16′E / 54.383° N; 10.267° E / 54.383; 10.267

МестоположбаУреди

Лутербек се наоѓа на 15 км северо-источно од Кил и на околу 3 км до Балтичкото Море. Се протега на површина од 3.23 км2 и според пописот во 2018, во него живеат 356 жители.

ИсторијаУреди

 
Лутербек

Името на местото Лутербек за првпат се појавило во 1240 година во документ за манастирот Претц во Лутербек. Тоа било мало село со пет дворови и четири колиби, кои припаѓале му на манастирот.

Малку се знае за раната популација на Источен Холштајн. Повеќето од топонимите на местата во Источен Холштајн укажуваат на словенски населби, како местото Претц или реката Швентине која се сметала за света река.

Пишаните записи од минатото се ретки и се појавуваат дури на крајот на 11 век. На почетокот на 12 век, Вендите сè повеќе биле изложени на нападот на германските војски. Во битката кај План во 1138-39 година, отпорот на Вендите бил скршен и Остхолштајн бил заземен од Германите под водство на Адбург Втори фон Холштајн.[2]

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)
  2. "Geschichte – Lutterbek" (германски). Посетено на 2020-07-02.