Лудиот град (англиски: Spin city) — американска телевизиска серија и ситком емитувана на телевизијата ABC‏‎ од 1996 до 2002. Создадена е од Гери Дејвид Голдберг и Бил Лоренс. Серијата беше укината во 2002 поради слаба гледаност во таа сезона. Во Македонија, Лудиот град беше емитувана на А1 телевизија.

Лудиот град
Екранска снимка од шпицата во 1. сезона
Создадена одБил Лоренс
Гери Дејвид Голденберг
УлогиМајкл Џеј Фокс (1996-2000)
Чарли Шин (2000-2002)
Бери Боствик
Ричард Кајнд
Мајкл Боутман
Алан Рак
Хедер Локлир (1999-2002)
Кони Бритон (1996-2000)
Александар Чаплин (1996-2000)
Џенифер Еспосито (1997-1999)
Карла Гуџино (1996)
Викторија Дилард (1996-2000)
Лана Париља (2000-2001)
Земја на потекло САД
Бр. на сезони6
Бр. на епизоди145 (список на епизоди)
Производство
Времетраење22 минути
Прикажување
Првична мрежаABC
Сликов формат4:3
Првично прикажување17 септември 1996 – 30 април 2002
Надворешни врски
Мрежна страницаfxnetworks.com/shows/spincity/

Синопсис уреди

Мајкл Флаерти е заменик на градоначалникот. Тој обично е смирен и добро организиран кога се работи за неговиот професионален живот, меѓутоа понекогаш „полудува“ кога се работи за приватниот живот. Серијата оригинално ќе била именувана како „Spin“ но заради тоа што околу тој период имало магазин со исто име и како компромиз одлучија да го сменат името во „Spin City“.[1]

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Наводи уреди

  1. "The Art of Picking TV Titles: 9 Do's and Don'ts". yahoo.com. March 9, 2012. Spin City, for instance, started as Spin, but ABC couldn't get the rights from the magazine of the same name.