Лудвигсфелде

град во Германија

Лудвигсфелде (германски: Ludwigsfelde) — град во округот Телтов-Флеминг, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Лудвигсфелде
Противпожарната брига во Аренсдорф
Противпожарната брига во Аренсдорф
Грб на Лудвигсфелде
Лудвигсфелде во рамките на Германија
Лудвигсфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Градоначалник Франк Герхард (СДП)
Основни податоци
Површина 109,30 км2
Надм. височина 43 м
Население 26.936 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 246 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 14974
Повик. бр. 03378
Портал www.ludwigsfelde.de
Местоположба на градот Лудвигсфелде во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Координати 52°17′59″N 13°16′0″E / 52.29972° СГШ; 13.26667° ИГД / 52.29972; 13.26667Координати: 52°17′59″N 13°16′0″E / 52.29972° СГШ; 13.26667° ИГД / 52.29972; 13.26667

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)