Лос Анџелес

(Пренасочено од Лос Анѓелес)

Лос Анџелес (англиски: Los Angeles), познат по скратеницата LA е град сместен со плажата на Тихи Океан, на југ во сојузната држава Калифорнија во Соединетите Држави. Овој град според статистиките во 2005 година, има 3,877,129 што го прави најголем град во Калифорнија, и после Њујорк, втор град по број на жители во САД. Лос Анџелес е познат како еден од најважните културни и забавни центри. Во градот се наоѓаат многубројни училишта, здравствени и научни институции, театри и музеи. Лос Анџелес е центар на фимлската и телевизиската индустрија која е сместена во неговото преградие Холивуд, а со тоа е и важен центар на музичката сцена како и индустријата за авиони. Градот освен тоа, беше и двапати домаќин на Олимписки игри кои во него се одржувале 1932 и 1984 година.

Лос Анџелес
Град
City of Los Angeles
Знаме на Лос АнџелесАмблем на Лос Анџелес
Амблем
Прекар(и): L.A., City of Angels,[1] The Entertainment Capital of the World,[1] La-la-land, Tinseltown[1]
OpenStreetMap
Карта
CountryСАД
StateКалифорнија
CountyLos Angeles
RegionЈужна Калифорнија
CSALos Angeles-Long Beach
MSALos Angeles-Long Beach-Anaheim
PuebloSeptember 4, 1781[2]
City status23 мај 1835[3]
Incorporated4 април 1850[4]
Наречено поOur Lady, Queen of the Angels
Управа
 • ВидStrong mayor–council[5]
 • ОрганLos Angeles City Council
 • MayorKaren Bass (D)
 • City AttorneyHydee Feldstein Soto (D)
 • City ControllerKenneth Mejia (D)
Површина[6]
 • Вкупно1299.01 км2
 • Земјишна1215.97 км2
 • Вода83.04 км2
Надм. вис.&1000000000000009300000093 м
Најг. вис.&100000000000015760000001.576 м
Население (2020)[7]
 • Вкупно3,898,747
 • проц. од (2021)[7]3,849,297
 • Ранг2nd in the United States
1st in California
 • Густина3206.29/км2
 • Градскo[8]12,237,376 (US: 2nd)
 • Градска2,886.6/км2
 • Метро[9]13,200,998 (US: 2nd)
ДемонимAngeleno, Angelino, Angeleño[10][11]
Час. појасPST (UTC–08:00)
 • Лето (ЛСВ)PDT (UTC–07:00)
ZIP Codes
Area codes213/323, 310/424, 747/818
FIPS code06-44000
GNIS feature IDs1662328, 2410877
Мреж. местоlacity.gov

Лос Анџелес како тема во уметноста и во популарната култура

уреди
 • Патот за Лос Анџелес“ - роман на американскиот писател Џон Фанте од 1985 година.[13]
 • Лос Анџелес“ (Los Ángeles) - мексиканско-германски филм од 2014 година, во режија на Демијан Џон Харпер.[14]
 • „Девојка од Л. А.“ (англиски: L.A. Girl) - песна на американската панк-рок група Адолесентс (Adolescents) од 1981 година.[15]
 • „Поздрав од Л. А.“ (англиски: Greetings From L.A.) - албум на американскиот рок-музичар Тим Бакли (Tim Buckley) од 1972 година.[16]
 • „Лос Анџелес“ (Los Angeles) - песна на американскиот рок-музичар Френк Блек (Frank Black) од 1993 година.[17]
 • „Жена од Л. А.“(англиски: L.A. Woman) - песна од истоимениот албум на американската рок-група Дорс (The Doors) од 1971 година.[18]
 • „Го сакам Л. А.“ (англиски: I Love L.A.) - песна на американскиот музичар Ренди Њумен (Randy Newman) од 1983 година.[19]
 • „Битката за Лос Анџелес“ (англиски: The Battle Of Los Angeles) - албум на американската рок-група Рејџ агеинст д машин (Rage Against the Machine) од 1999 година.[20]
 • „Л. А. блуз“ (аглиски: L.A. Blues) - песна на американската рок-група Стуџис (The Stooges) од 1970 година.[21]
 • „Мртвиот Лос Анџелес“ (англиски: Dead Loss Angeles) - песна на британската рок-група Стренглерс (The Stranglers) од 1979 година.[22]
 • „Л. А.“ (L.A.) — песна на британската рок-група Фол од 1985 година.[23]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 Gollust, Shelley (April 18, 2013). „Nicknames for Los Angeles“. Voice of America. Посетено на June 26, 2014.
 2. Barrows, H.D. (1899). „Felepe de Neve“. Historical Society of Southern California Quarterly. 4. стр. 151ff. Посетено на September 28, 2011.
 3. „This 1835 Decree Made the Pueblo of Los Angeles a Ciudad – And California's Capital“. KCET. April 2016. Посетено на January 27, 2018.
 4. „California Cities by Incorporation Date“. California Association of Local Agency Formation Commissions. Архивирано од изворникот (DOC) на February 21, 2013. Посетено на August 25, 2014.
 5. „About the City Government“. City of Los Angeles. Архивирано од изворникот на February 8, 2015. Посетено на February 8, 2015.
 6. „2021 U.S. Gazetteer Files“. United States Census Bureau. Посетено на September 7, 2021.
 7. 7,0 7,1 „QuickFacts: Los Angeles city, California“. U.S. Census Bureau. Посетено на January 21, 2023.
 8. „List of 2020 Census Urban Areas“. census.gov. United States Census Bureau. Посетено на January 8, 2023.
 9. „2020 Population and Housing State Data“. United States Census Bureau. Посетено на 22 August 2021.
 10. „Angelino, Angeleno, and Angeleño“. KCET. January 10, 2011.
 11. „Definition of ANGELENO“. www.merriam-webster.com.
 12. Zip Codes Within the City of Los Angeles – LAHD
 13. „Белешка за авторот и делото“, во: Џон Фанте, Прашај ја правта. Скопје: Темплум, 2008, стр. 247-249.
 14. Пази се! Доаѓа Cinedays 13. Скопје: Младински културен центар, 2014, стр. 18.
 15. YouTube, Adolescents - L.A. Girl (пристапено на 26.12.2016)
 16. DISCOGS, Tim Buckley ‎– Greetings From L.A. (пристапено на 17.10.2018)
 17. YouTube, Frank Black - Los Angeles (пристапено на 15.5.2017)
 18. YouTube, Czar - Frank Black (пристапено на 15.5.2017)
 19. YouTube, I Love L.A.- Randy Newman (Vinyl Restoration) (пристапено на 3.10.2017)
 20. YouTube, Rage Against the Machine The Battle Of Los Angeles Full Album (пристапено на 15.5.2017)
 21. DISCOGS, The Stooges ‎– Fun House (пристапено на 9.7.2019)
 22. DISCOGS, The Stranglers – The Raven (пристапено на 24.4.2021)
 23. Discogs, The Fall ‎– This Nation's Saving Grace (пристапено на 22.10.2020)