Лоран Фињон

велосипедист

Лоран Фињон (француски: Laurent Fignon), (Париз, 12 август 1960Париз, 31 август 2010) – поранешен француски професионален велосипедист во периодот 1982 до 1993 година. Роден е во северниот дел на Париз, се занимавал со фудбал, а пријателите го вовлекле во велосипедизмот. Професионалната кариера ја почнал во 1982 година, а веќе наредната го освоил Тур де Франс, а победил и во 1984 година. Во 1989 година го освоил Џиро д’Италија, а подоцна водел голема борба на Тур де Франс и изгубил од Грег Лемонд за 8 секунди, што е најмалата разлика во историјата на Тур де Франс. Двапати ја освоил трката Милано-Санремо, а по еднаш Флеш Валон и националното друмско првенство. Фињон во два наврати бил позитивен на допинг тест. Умрел од рак во 2010 година.

Лоран Фињон
Laurent Fignon
Фињон на Тур де Франс во 1993 година
Лични податоци
Цело имеЛоран Патрик Фињон
ПрекарПрофесорот
Роден12 август 1960(1960-08-12)
Париз, Франција
Починал31 август 2010(2010-08-31) (возр. 50)
Париз, Франција
Висина&100000000000001740000001,74 м
Маса67 kg (148 lb; 10.6 st)
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
1982–1985
1986–1989
1990–1991
1992–1993
Рено-Елф-Житан
Систем У-Житан
Касторама
Гаторад
Значајни победи
Гран тур
Тур де Франс
Генерален пласман (1983, 1984)
Млад возач (1983)
Награда за борбеност (1989)
9 поединечни етапи (1983, 1984, 1987, 1989, 1992)
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1989)
Планински пласман (1984)
3 поединечни етапи (1982, 1984, 1989)
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (1983, 1987)

Класици

Француско национално друмско првенство (1984)
Милан-Санремо (1988, 1989)
Флеш Валон (1986)
Гент-Вевелгем (1977)
Критериум ентернасионал (1982, 1990)

Поврзано = уреди

Надворешни врски уреди

  • „Достигнувања на 4959“. Cycling Archives.
  • Official Tour de France results of Laurent Fignon
  • Лоран Фињон на   Семрежната филмска база на податоци (англиски)