Лиљановосело во Светиврачко, Пиринска Македонија, денес во општината Свети Врач на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Лиљаново
Лиляново
Лиљаново is located in Бугарија
Лиљаново
Лиљаново
Местоположба во областа
Лиљаново во рамките на Пиринска Македонија
Лиљаново
Местоположба на Лиљаново во Општина Свети Врач и Благоевградската област
Координати: 41°37′N 23°19′E / 41.617° СГШ; 23.317° ИГД / 41.617; 23.317
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаСвети Врач
Површина
 • Вкупна76.502 км2 (29,538 ми2)
Надм. вис.&10000000000000676000000676 м
Население (2015)
 • Вкупно223
 • Густина0,0.029/км2 (0,0.075/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2809
Повик. бр.074325

Географија и местоположба уреди

Селото Лиљаново се наоѓа на 10 километри североисточно од Свети Врач. Селото се наоѓа на надморска висина од 676 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 76.502 км2.

Историја уреди

Османлиско Царство уреди

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Лиљаново (Lélianovo) е село со 38 семејства и 120 Македонци[1][2].

Во 1891 година Георги Стрезов за селото напишал:

Лиљаново, село на СЗ од Мелник, 6 часа пат. Имат си црва, во која се чита на грчки. Куќи 85, само Бугари.[1][3]


Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 412 жители, сите Македонци[1][4].

Бугарија уреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Население[1][5] уреди

Население на Лиљаново по попис[5]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 190 252 269 259 206 218 207 190 196 223
Население по возраст
од 2011 година
[6]:

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  2. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 142-143.
  3. Стрезов, Георги. Два санджака от Източна Македония. Периодично списание на Българското книжовно дружество в Средец, кн. XXXVII и XXXVIII, 1891, стр. 24.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 189.
  5. 5,0 5,1 (бугарски) https://web.archive.org/web/20160304125710/http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2212&ezik=bul. Архивирано од за населението на с. Лиляново , общ. Сандански, обл. Благоевград изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04. Отсутно или празно |title= (help)
  6. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.