Лихен (германски: Lychen, германски: Licheń) — град во округот Укермарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 24 километри југоисточно од Нојштрелиц и 12 километри источно од Фирстенберг/Хафел.

Лихен
Црква Св. Јован
Црква Св. Јован
Грб на Лихен
Лихен is located in Германија
Лихен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Градски единици 4
Градоначалник Свен Клемцков (Linkspartei)
Основни податоци
Површина 110,51 км2
Надм. височина 60 м
Население 3.178 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17279
Повик. бр. 039888
Портал www.lychen.de
Местоположба на градот Лихен во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°12′12″ N; 13°19′11″ E / 53.2032° СГШ; 13.3196° ИГД / 53.2032; 13.3196Координати: 53°12′12″ N; 13°19′11″ E / 53.2032° СГШ; 13.3196° ИГД / 53.2032; 13.3196

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)