Линдевера

општина во Германија

Линдевера (германски: Lindewerra) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Линдевера
Грб на Линдевера
Линдевера во рамките на Германија
Линдевера
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Манфред Зипел
Основни податоци
Површина 4,40 км2
Надм. височина 150 м
Население 262 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.lindewerra.de
Местоположба на Линдевера во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°18′49″N 9°56′53″E / 51.31361° СГШ; 9.94806° ИГД / 51.31361; 9.94806

Пред падот на Берлинскиот ѕид во 1989, Линдевера било едно од неколкуте села во Источна Германија, кое можело да се набљудува од Западот. По падот на Берлинскиот ѕид бил изграден мост за да го поврзе селото со другиот брег на реката Вера.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)