Мориншки дијалект

дијалект на севернофризискиот јазик

Мориншки дијалект или Бекингхардски дијалект (Mooringer или Böökinghiirder frasch) — дијалект на севернофризискиот јазик говорен во градот Нибил и општинската заедница Бекингхарде, во областа Северна Фризија, во Германија. Името „мориншки“ се однесува на блатото Ризум (Risem Moor или Risem Måår). Дијалектот е дел од копнената група на севернофризиски дијалекти.[2]

Мориншки дијалект
Böökinghiirder frasch
Двојазичен знак во градот Нибил
Застапен воГерманија
ПодрачјеБекингхарде, Северна Фризија
Говорници(н.п.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3
Linguasphere52-ACA-eab[1]
{{{mapalt}}}
Севернофризиски дијалекти

Мориншки често се користи како севернофризиската лингва франка, особено на интернет и постои мориншко основно училиште во Ризум-Линдхолм.

Наводи уреди

  1. „b“ (PDF). The Linguasphere Register. стр. 142. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-25. Посетено на 1 март 2013.
  2. „Boekingharde“ (германски). Nordfriisk Instituut. Архивирано од изворникот на 2017-10-11. Посетено на 2 септември 2012.

Надворешни врски уреди