Лауенау (германски: Lauenau) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Лауенау
Поглед на Лауенау
Поглед на Лауенау
Поглед на Лауенау
Грб на Лауенау
Лауенау во рамките на Германија
Лауенау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Роденберг
Месни единици 4
Градоначалник Вилфрид Мунт (СДП)
Основни податоци
Површина 16,23 км2
Надм. височина 135 м
Население 4.331 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 267 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31867
Повик. бр. 05043
Местоположба на Лауенау во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°16′0″N 9°22′0″E / 52.26667° СГШ; 9.36667° ИГД / 52.26667; 9.36667

Се наоѓа во близина на автопатот А2 на подножјето на ридскиот масив Дајстер во долината Дајстер-Зинтел.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Општината се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел, југозападно од покраинскиот главен град Хановер. Реката Везер и Средногерманскиот Канал поминуваат во близина. Со сојузниот автопат Б442 и автопатот А2, општината има добри врски кон Хамелн и Хановер. Роденбергер Ауе и Миленбах течат низ местото.

Општински единици

уреди

Општината е поделена на самиот град Лауенау и Фегендорф.

Историја

уреди
  • Лауенау првпат е запишан во 1059 година.
  • Околу 1200 година бил изграден замокот Лауенау од војводата Хајнрих Лавот како упориште против шаумбуршките грофови.
  • Во 1536 година, Лауенау добил право да организира три годишни пазари од грофот на Шаумбург, кому му припаѓал, како и право да произведува пиво и да има суд за мали случаи. По исчезнувањето на линијата на шаумбуршките грофови во 1640 година, Грофовијата Шаумбург била поделена и Лауенау станало дел од Војводството Брауншвајг-Линебург, кое подоцна припаднало на Кралството Хановер и тогашната пруска покраина Хановер.
  • Во 1682 година, местото скоро целосно било уништено од пожар.
  • При Седумгодишната војна, местото било окупирано од Французите.
  • До неодамна, градот бил средиште на индустријата за мебел во Долна Саксонија. Денес, општината расте поради близината на автопатот и на Хановер.

Замоци

уреди

Лауенау има три замоци:

  • Замокот на Хајнрих Лавот од XII век бил уништен во 1519 година, при борбата за манастирите, од шаумбуршкиот командант Лудолф фон Минхаузен. Бил обновен во периодот 1565-1572, со ендек, во везерска ренесанса. Денес е поседуван од физички лица.
  • Замокот Мајзенбуг бил изграден во 1499 година како воена тврдина. Грофот Антониус фон Холштајн-Шаумбург го доделил замокот на Вулферд фон Церсен како имот. Во 1828 година, бил пренесен на Карл Георг Филип Ривалје фон Мајзенбуг.
  • Замок Шведесдорф, изграден од Минхаузен помеѓу 1596 и 1600 година.

Други градби

уреди

Покрај замоците, постои и црквата „Св. Лука“ од XIX век, која се смета за ремек-дело на архитектот Конрад Вилхелм Хазе, минерална бања и приватна мала пиварница, основана од 1861 година од Себастијан Руп.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди