Куп на Македонија во ракомет 2004 (мажи)

Купот на Македонија 2004 - 12. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Јасмин во Кавадарци, од 3 до 4 април 2004 година.[1] Купот бил освоен од Вардар Ватростална по петти пат.[2]

2004 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми3 – 4 април
Екипи4
ОдржувалиштаСпортска сала Јасмин (во Кавадарци градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакВардар Ватростална (5. титула)
ВторопласиранПелистер МБ
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Место на одржување

уреди
Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800
 

Завршен турнир

уреди

Полуфинале

уреди
3 април 2004
18:00[1]
Металург 23–24 Пелистер МБ Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 1000
Судии: Камишевски, Николовски (МКД)
Лазаров 6 (11–11) Мојсоски 12
[3]
3 април 2004
20:00[1]
Вардар Ватростална 33–29 Младост Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 1000
Судии: Ацев, Металари (МКД)
Кузманоски 8 (17–13) Телепњев 12
[3]

Финале

уреди
4 април 2004
20:00[1]
Пелистер МБ 25–25 (2-4 пен.) Вардар Ватростална Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 2000
Судии: Д. Начевски, М. Начевски (МКД)
Мојсоски 8 (17–14) Алушовски 6
[2]


Победник во Купот на Македонија 2004
Вардар Ватростална
5. титула

Индивидуални награди

уреди

Извор:[2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Вардар В. и Пелистер МБ го бркаат петтиот трофеј“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 3 април 2004. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Вардар Ватростална освојувач на ракометен куп на Македонија“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 4 април 2004. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. 3,0 3,1 „Вардар В. и Пелистер МБ синоќа се бореа за петтиот трофеј“. Време на time.mk преку web.archive.org. 5 април 2004. Архивирано од изворникот на 2023-05-14. Посетено на 21 декември 2019.

Надворешни врски

уреди