Куп на Македонија во ракомет 2006 (мажи)

Купот на Македонија 2006 - 14. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортско рекреативниот центар Кале во Скопје, Македонија, од 8 до 9 април 2006 година, во организација на РК Вардар ПРО.[1] Купот бил освоен од Металург по првпат.[2]

2006 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2006
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми8 – 9 април
Екипи4
ОдржувалиштаСРЦ Кале (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакМеталург (1. титула)
ВторопласиранВардар ПРО
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Место на одржување

уреди
Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен турнир

уреди

Полуфинале

уреди
8 април 2006
18:00[1]
Вардар ПРО 26-24 Пелистер СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 1000
Судии: Дучков, Чавдаров (МКД)
М. Ракчевиќ 7 (13-12) И. Марковски 7
[3]
8 април 2006
20:15[1]
Металург 28–25 Младост СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 200
Судии: Ацев, Камишевски (МКД)
Чововиќ 6 (16–12) И. Арнадудов 7
[4]

Финале

уреди
9 април 2006
18:00[1]
Вардар ПРО 24–25 Металург СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 2000
Судии: Начевски, Николовски (МКД)
М. Ракчевиќ 7 (10–12) Г. Макалоски 8
[2]

Индивуадуални иагради

уреди
  • Најкорисен играч на завршниот турнир: Бранислав Ангеловски (Металург)
  • Најдобар голман на завршниот турнир: Кирил Колев (Металург)
  • Најдобар стрелец на завршниот турнир: Младен Ракчевиќ – 15 гола (Вардар ПРО)

Извор:[2]


Победник во Купот на Македонија 2006
 
Металург
1. титула


Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Скопјани чекаат финале, а Пелистер и Младост изненадување“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 8 април 2006. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Ракометарите на Металург се освојувачи на националниот Куп“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 9 април 2006. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Вардар Про-Пелистер 26:24“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 8 април 2006. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „Пехарот се врати во Скопје“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 10 април 2006. Архивирано од изворникот на 2023-05-14. Посетено на 14 мај 2023.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди