Кумица (грчки: Κουμίτσα) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[1]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Ксиропотамо бил дел од општина Стагира-Акант [1].

Кумица
Κουμίτσα
Кумица is located in Грција
Кумица
Кумица
Местоположба во областа
Кумица is located in Аристотел (општина)
Кумица
Местоположба на Кумица во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°22′N 23°58′E / 40.367° СГШ; 23.967° ИГД / 40.367; 23.967Координати: 40°22′N 23°58′E / 40.367° СГШ; 23.967° ИГД / 40.367; 23.967
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаСтагира-Акант
Население
 • Вкупно40
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Кумица се наоѓа на 12 километри југоисточно од градот Ерисово и на 136 километри источно од Солун, во југоисточниот дел на Халкидик, на северниот дел од полуостровот Света Гора. Селото е последно од полуостровот пред да се влезе на Света Гора.

Денеска, населението на селото е 40 жители според пописот од 2001 година.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Kallikratis law Архивирано 15 мај 2011 г. Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врскиУреди