Крстарицата Потемкин (филм)

Плакатот за филмот „Крстарицата Потемкин“

Крстарицата Потемкин (руски: Бронено́сец Потёмкин) - советски филм од 1925 година, во режија на Сергеј Ејзенштајн, а во продукција на „Мосфилм“. Главните улоги ги играат: Александар Антонов, Владимир Барски и Григориј Александров. Филмот е снимен според вистинит настан - бунтот на морнарите од крстарицата „Потемкин“ со кој започнала руската револуција од 1905 година. Филмот бил снимен по порачка на советската власт, по повод дваесетгодишнината од неуспешната револуција при што власта цензурирала некои делови од филмот, меѓу кои и зборовите на Лав Троцки. Според многу филмски критичари, филмот претставува недвосмислена пропаганда, но и како исклучително остварување кое донесло голем број иновации во кинематографијата. Притоа, тој се смета за еден од најдобрите и највлијателните дела во историјата на филмот.[1] Така, на Светскиот саем одржан во Брисел во 1958 година (Expo 58), тој бил прогласен за најдобар филм на сиte времиња,[2][3][4] а во 2012 година, Британскиот филмски институт го избрал на 11. место на списокот на најдобрите филмови на сите времиња.[5]

Крстарицата Потемкин

НаводиУреди

  1. РТС (пристапено на 1.2.2019)
  2. What's the Big Deal?: Battleship Potemkin (1925). Retrieved March 10, 2017.
  3. "Battleship Potemkin by Roger Ebert". Архивирано од изворникот на 22 ноември 2010. Посетено на 28 ноември 2010. Unknown parameter |deadurl= ignored (help)
  4. "Top Films of All-Time". Посетено на 2010-11-28.
  5. "The 50 Greatest Films of All Time". British Film Institute. Sight & Sound. September 2012. Посетено на January 1, 2018.