Краста (Баниште)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Крастаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Баниште. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на патот помеѓу селото Брајковци и маалото Центар, каде се гледаат урнатини од мала црква и околу нив гробови градени од камени плочи.[1]

Краста
археолошко наоѓалиште
Краста is located in Македонија
Краста
Местоположба на Краста во Македонија
Местоположба 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° N; 20.52917° E / 41.55917; 20.52917Координати: 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° N; 20.52917° E / 41.55917; 20.52917
Основни податоци
Место Баниште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

  • Ров — средновековна некропола;
  • Арбановци — средновековна некропола;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069