Ров
археолошко наоѓалиште
Ров is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ров
Ров
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° СГШ; 20.52917° ИГД / 41.55917; 20.52917Координати: 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° СГШ; 20.52917° ИГД / 41.55917; 20.52917
Основни податоци
Име Ров
Место Баниште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ров е археолошки локалитет во дебарското село Баниште. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на селото, на левиот брег на Банишка Река, близу до т.н. Борисова воденица, во приватна нива, каде се откриени гробови со конструкции од камени плочи - тип циста.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069